صفحه اصلی / مقالات / تفاوت صدای مونو و استریو در چیست؟

تفاوت صدای مونو و استریو در چیست؟

مقاله تفاوت صدای مونو و استریو در چیست؟

صدای مونو در مقابل استریو و تفاوت بزرگ آنها در چیست؟

همانطور که می دانیم نه همه ولی بیشتر مردم موسیقی را دوست دارند. ما می خواهیم تا حد امکان از موسیقی خود لذت ببریم، به این معنی که مطمئن شویم هدفون ها و اسپیکرهای ما بهترین کیفیت ممکن را دارند.
بخشی از این کیفیت ناشی از نوع صدایی است که هدفون یا اسپیکر تولید می کند و دو نوع اصلی وجود دارد: مونو و استریو.

صدای مونو و استریو

بیشتر بخوانید: آیا بلوتوث می تواند خطرناک باشد؟

مونو در مقابل استریو

صدای مونو یا تک شنیداری هنگام تبدیل سیگنال به صدا فقط از یک کانال استفاده می کند. حتی اگر چندین بلندگو وجود داشته باشد، سیگنال یکسانی به هر دو بلندگو خواهد رفت. سپس این اثر را نشان می دهد که صداها، حتی اگر از بلندگوهای جداگانه می آیند، از یک موقعیت یا منبع واحد می آیند.
در عصر تکنولوژی امروز، بیشتر سیگنال ها به جای صدای مونو که در گذشته برای پخش رادیویی به طور گسترده استفاده می شد، با استریو سازگاری بیشتری دارند.
برخلاف صدای مونو، صدای استریو هنگام تبدیل سیگنال به صدا از بیش از یک کانال استفاده می کند. این اساساً به این معنی است که هر سیگنال ارسال شده منحصر به فرد است. به عنوان مثال، هنگامی که یک آهنگ صداهای مختلفی را به هدفون چپ در مقابل راست می فرستد، مانند آهنگ کلاسیک Bohemian Rhapsody، به صدای استریو نیاز دارد و بهتر است از آن استفاده شود.
بنابراین، صدای استریو، جلوه صدایی را می دهد که از منابع و موقعیت های مختلف می آید، که در فناوری امروزی معمول و بسیار رایج است، به ویژه در اسپیکرهای بزرگ که برای جلوه صدای فراگیر تولید می شوند.

یک ضبط صوت استریو

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اسپیکر اقساطی

کدام می تواند بهتر باشد؟
هیچ پاسخ واقعی وجود ندارد. همه اینها به اولویت و موقعیت شما مربوط می شود. به عنوان مثال، صدای استریو برای زمانی که در حال تماشای فیلمی با موسیقی و صداهای محیطی زیاد هستید عالی است، بنابراین می توانید واقعاً احساس کنید که در فیلم هستید.
اگر تمایل دارید هر بار فقط از یک هدفون استفاده کنید، که – باور کنید یا نه – یک چیز است، ممکن است صدای مونو را ترجیح دهید. این به این دلیل است که شما همچنان می‌توانید کل آهنگ و همه قسمت‌های آن را تجربه کنید، حتی اگر فقط یک هدفون در گوش خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک اسپیکر را برای خرید انتخاب کنیم

نتیجه

صدای مونو زمانی است که فقط از یک کانال برای تبدیل سیگنال به صدا استفاده می شود. صدای استریو زمانی است که از چندین کانال برای تبدیل چندین سیگنال به صدا استفاده می شود. ترجیح شما برای انتخاب هر یک کاملاً بر اساس سلیقه شنیداری شما است!


برای خرید اسپیکر بزرگ و اسپیکر خانگی به قیمت همکاری به قسمت خرید عمده در سایت مراجعه کرده و مدارک لازم جهت دسترسی قیمت عمده را ارسال فرمایید ظرف چند دقیقه حساب شما تایید و دسترسی قیمت برای شما نمایش داده می شود. در صورت هرگونه سوال با شماره های درج شده در بالای سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.